Najważniejsze wskazówki, które pomogą sportowcom zrelaksować się i wrócić na właściwe tory

W sporcie, presja na wykonanie jest prawie zawsze w gorączce. To właśnie ta presja może sprawić, że nie będziesz grał najlepiej, a co gorsza, w ogóle nie będziesz mógł uczestniczyć w grze. Stres, niepokój, strach - to wszystko negatywne emocje, które mogą wkradać się do każdego sportowca, kiedy najmniej się tego spodziewa. Jeśli kiedykolwiek siedziałeś na ławce i zastanawiałeś się, dlaczego właśnie wysłałeś to podanie bezpośrednio do drużyny przeciwnej lub dlaczego ciągle traciłeś wysokie szanse na zdobycie bramki, może to być spowodowane tym, że twój mózg pracował przeciwko tobie zamiast z tobą. Kiedy stres staje się chroniczny, może prowadzić nie tylko do wyczerpania psychicznego, ale także fizycznego.

Często myślimy o sportowcach jako o nieustraszonych konkurentach i jesteśmy nimi... chyba że coś stanie nam na drodze. W końcu jesteśmy ludźmi i mamy skłonność do typowych ludzkich wad, takich jak stres, niepokój i strach. Dobra wiadomość jest taka, że te pułapki są całkowicie do uniknięcia, jeśli wiemy, jak działają i jak je obejść, zanim one nas obejdą. Oto więc cztery sposoby na zrelaksowanie się, abyś mógł wrócić na właściwe tory...

Oddychaj i skup się: Trenuj swój mózg, aby się zrelaksować

Jeśli kiedykolwiek znalazłeś się na boisku, korcie lub w ringu, a twój umysł ściga się z niespokojnymi myślami, wiesz, jak trudne może być rzeczywiste skupienie się i w rezultacie uzyskanie najlepszych wyników. Możemy nauczyć się relaksować nasze umysły poprzez proces zwany "stopniową relaksacją", w którym zaczynamy od palców stóp i koncentrujemy się na rozluźnianiu każdej części naszego ciała, aż do głowy. Kiedy jesteś na boisku, korcie lub w ringu, poświęć chwilę, aby zamknąć oczy, oddychać i skupić się na rozluźnieniu mięśni w swoim ciele. Kiedy skupiasz się na czymś pozytywnym, może to pomóc przekierować Twoją uwagę z dala od tego, co powoduje, że jesteś niespokojny.

Bądź obecny: Ciesz się chwilą i nie zapominaj, dlaczego grasz

Presja może pochodzić z wielu obszarów - od trenera, rodziców, samego siebie - ale może też wynikać z tego, że nie jesteś w pełni przygotowany na to, co ma się wydarzyć. To może spowodować, że stracisz z oczu fakt, że uprawiasz sport, bo kochasz go uprawiać. Jeśli pozwolisz, aby presja dotarła do Ciebie, możesz zapomnieć o cieszeniu się chwilą i grą, w którą grasz. Możesz zacząć nadmiernie zastanawiać się nad sytuacją lub zapomnieć, że powodem uprawiania sportu jest miłość do rywalizacji i wyzwania. I możesz zapomnieć, dlaczego w ogóle grasz!